Barbórka 2024 w Carbonarium – relacja
Program obchodów obejmował takie atrakcje, aby z jednej strony docenić górniczy trud, z drugiej zaś zainteresować barbórkowym dziedzictwem osoby, które z górnictwem nie mają nic wspólnego.
– W kontekście starań o to, aby Barbórka znalazła się na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, musimy dbać o kultywowanie tych zwyczajów, nawet w obliczu schyłku górnictwa. To zobowiązanie do ochrony Barbórki, dbania o to, by była żywa, by była dla wszystkich – tłumaczy Rafał Jabłoński, dyrektor Łaźni Moszczenica.
Rozpoczęliśmy tradycyjnie występem orkiestry górniczej KWK Jas-Mos. Po niej wystąpił chór dziecięcy „Małe rojanki”. Byli pracownicy KWK Moszczenica wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 6 przedstawili inscenizację barbórkowego rytuału , tj. skoku przez skórę. Do zabawy zaprosiliśmy też dzieci – na nie czekały warsztaty i gra terenowa: za odnalezienie prawidłowych odpowiedzi na komplet pytań zostały „pasowane na górnika” i otrzymały upominki. Na zakończenie odbył się pierwszy w Jastrzębiu pokaz filmu dokumentalnego „Córy Węgla”, nagrodzonego między innymi nagrodą Festiwalu Młodzi i Film, Doc Lab Poland czy Toronto Women Film Festival. Po projekcji widzowie mieli możliwość porozmawiać z pochodzącą z Jastrzębia-Zdroju scenarzystką i reżyserką – Anetą Nowicką.
Barbórka była też okazją do ogłoszenia wyników organizowanego przez Łaźnię Moszczenica konkursu fotograficznego „Górnicze oblicze miasta”. Pierwsze miejsce zajęła Alicja Sojka, drugie Przemysław Woźniak, a trzecie Edyta Spyrka. Dodatkowo wyróżnienie otrzymał Marcin Szymaniec oraz Mariusz Mleczarski.