CARBOROCK 2025: gramy z DKMS!
Podczas festiwalu będziecie mieli możliwość rejestracji w bazie potencjalnych Dawców.
Przeszczepienie szpiku jest terapią ratującą życie w przypadku ponad 100 chorób. W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi m.in. białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować.
Na szczęście każdy może też pomóc
Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Zarejestrowała w Polsce ponad 2 000 000 potencjalnych Dawców. Mimo to, co piąty pacjent nadal nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie. Twoje wsparcie ma znaczenie. Rejestracja jest całkowicie darmowa. Tak jak procedura związana z pobraniem szpiku (jeśli znajdzie się Twój bliźniak genetyczny w potrzebie).
Jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz zostać dawcą, możesz wesprzeć fundację w inny sposób. Mówiąc o akcjach znajomym, organizując akcje samemu, wrzucając datek do puszki lub robiąc BLIKa.
Zarejestrować się w bazie może każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi oraz świadomy swojego zobowiązania. Dawcą faktycznym można zostać do 60. roku życia.
Ważna jest świadoma decyzja
Najczęstszym uczuciem, które towarzyszy pacjentom oczekującym na informację, że znalazł się dla nich Dawca szpiku jest wielka niepewność. Niepewność, czy ich bliźniak genetyczny już się zarejestrował a jeśli tak, to czy podtrzyma swoją wolę podzielenia się cząstką siebie i – choć brzmi to prozaicznie – czy uda się z nim skontaktować.
Co, jeśli znajdzie się twój bliźniak genetyczny w potrzebie?
Istnieją dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych do transplantacji. W 90 procentach przypadków stosuje się pobranie z krwi obwodowej (procedura przypomina oddawanie krwi). W pozostałych 10 procentach dokonuje się pobrania z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym.
Na każdym etapie procedury zadbano o to, aby ból był jak najbardziej zminimalizowany. Każde pobranie szpiku lub komórek macierzystych poprzedza kompleksowe przebadanie Dawcy. Jeśli ktoś bardzo boi się igieł – powinien rozważyć rejestrację w bazie i to czy uda mu się przezwyciężyć strach, jeśli okaże się, że ktoś go potrzebuje.
Rejestrując się jako potencjalny Dawca szpiku, należy być przygotowanym i wyrażać zgodę na oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych zarówno z krwi obwodowej, jak i z talerza kości biodrowej. Jeśli Dawca bardzo nalega na inną niż ustalona przez Ośrodek Transplantacyjny metodę pobrania, to bierze się ją pod uwagę i rozważa pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta. Może być to powodem dyskwalifikacji Dawcy lub wyboru innego, alternatywnego, jeśli taki istnieje.
Czy to boli?
Obawa przed bólem przy oddawaniu szpiku lub komórek macierzystych to jeden z czynników, który powstrzymuje wiele osób przed rejestracją jako potencjalny Dawca. Czy oddawanie szpiku jest bolesne? Według Dawców – nie. Ból związany z oddawaniem szpiku porównują do bólu jak przy stłuczeniu o kant szafki. Więcej informacji o metodach pobrania znajdziecie na stronie internetowej Fundacji DKMS.
Źródło: DKMS