Nowy mural w Jastrzębiu - Łaźnia Moszczenica

Nowy mural w Jastrzębiu

Obraz przedstawia steampunkowy sterowiec oraz skrzydła. W jego powstanie zaangażowało się kilkadziesiąt osób, głównie nastolatków. Mural jest pomysłem młodych artystek – Agaty Plony, która zaprojektowała mural i Agnieszki Król. Kobiety zgłosiły swoją inicjatywę do projektu „Łaźnia Moszczenica – nowe rozdanie”. To one również wskazały lokalizację, czyli tunel – jedno z wejść na Stadion Miejski. Jak mówią, chciały, by powstał w miejscu, gdzie bywają młodzi ludzie. Aby móc zaangażować w malowanie mieszkańców miasta, projekt miał formę kolorowanki.

– Do malowania w pierwszym dniu przyłączyło się około 20 osób, w tym większość nastolatków. To było zaskoczenie, ponieważ podczas składania wniosku na projekt przewidywałam, że przyłączą się do nas głównie młodzi dorośli oraz rodziny z dziećmi. Jak widać pojawiła się w naszym społeczeństwie świadomość, że kolorowanka to nie tylko rozrywka dla dzieci, ale też forma oddechu od szarej rzeczywistości oraz okazja do integracji – zauważa Agata Plona, inicjatorka. – Cały tydzień zaplanowałyśmy dla ludzi i przeznaczyłyśmy dla nich dolną część obrazu. Wcześniej zagruntowałyśmy ścianę i naniosłyśmy na ścianę szkic – dodaje.

Do namalowania muralu na ścianie o powierzchni 40 m2 zużyły ok 15 litrów farb i taką samą ilość farby gruntującej. Po zakończeniu malowania mural pokryły lakierem.

Dzięki współpracy z Łaźnią Moszczenica i udostępnieniu miejsca przez MOSiR mogłyśmy skupić się głównie na tworzeniu. Odbiera to moc przekonaniu, że „w Jastrzębiu nic nigdy się nie dzieje” oraz „wszystko trzeba robić na własną rękę, i miasto nie daje żadnej pomocy” – dodaje Agnieszka Król.

Inicjatywa zrealizowana została w ramach projektu „Łaźnia Moszczenica – nowe rozdanie” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+.

mural nck dk+ mural nck dk+