Galeria Dzwonków - Łaźnia Moszczenica

Galeria Dzwonków

Galeria Dzwonków została utworzona wiosną 2019 r. z inicjatywy pasjonata i kolekcjonera dzwonków Krzysztofa Zagai, który także jest jej kierownikiem. Galeria mieści się przy ul. 1 maja 61 w zabytkowym budynku Sanatorium Spółki Brackiej.

Galeria zajmuje trzy pomieszczenia w niepozornej piwnicy. Wypełnione są małymi, urokliwymi przedmiotami z każdego zakątka świata. Pasterskie, marynistyczne i kościelne, secesyjne, figuralne czy należące do największych firm porcelanowych jak np. Fabergé. Do najciekawszych eksponatów należą dzwonki z dawnego rekwizytorium warszawskiego, które prowadził Józef Lange m.in. wilczyca karmiąca młode.

Dzwonki te pojawiały się w polskich serialach takich jak „Stawka większa niż życie” czy „Czterej pancerni i pies”. Grały także w filmach kostiumowych i historycznych. W ostatnim pomieszczeniu możemy podziwiać dzwonki z gliny, fajansu, kryształu, szkła, plateru, srebra oraz wykonany z lawy wulkanicznej dzwonek z Etny, dębu korkowego, Korsyki czy egipski z alabastru. Galeria zawierająca kilkanaście tysięcy dzwonków, które przez lata kolekcjonował Krzysztof Zagaja, jest unikatowym miejscem nie tylko na skalę ogólnopolską, ale również europejską. Galerię Dzwonków można zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach 12.00-17.00. W poniedziałki i we wtorki obiekt jest nieczynny.