W Carbonarium o górnictwie na Wołyniu  - Łaźnia Moszczenica

W Carbonarium o górnictwie na Wołyniu 

Wernisaż wystawy „Moja wielka wołyńska rodzina”, który odbędzie się 12 czerwca o godzinie 17:00 w Carbonarium, to doskonała okazja, aby zanurzyć się w fascynującą historię Wołynia i jego mieszkańców.

Na wystawie można zobaczyć unikalne zbiory, które przybliżają życie na Wołyniu. Głównym tematem ekspozycji będzie historia górnictwa w Janowej Dolinie, przedwojennego miasteczka, które stało się wzorcowym osiedlem górniczym. Głównymi bohaterami wystawy są:

  • Leonard Szutkowski – wizjonerski dyrektor kamieniołomów bazaltu w Janowej Dolinie, który stworzył nowoczesne osiedle górnicze. Jego życie zakończyło się tragicznie podczas II wojny światowej, a jego historia jest przykładem determinacji i odwagi.
  • Bohdan Jan Borowy – pochodzący z Wołynia dyrektor kopalni KWK „Borynia” oraz Rybnicko-Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego. Jako dyrektor dbał o rozwój sportu i rekreacji w regionie. Wspierał siatkówkę i piłkę nożną przyczyniając się do sukcesów obu sekcji. Był pomysłodawcą i nadzorcą budowy Stadionu Miejskiego.

Na wernisażu będzie obecny autor wystawy, Dariusz Kanak, który przez lata dokumentował historie byłych mieszkańców Wołynia, zbierając cenne zdjęcia, dokumenty i pamiątki. Jego praca pozwala lepiej zrozumieć tamtejszą rzeczywistość i dziedzictwo.

Obecni będą również goście, między innymi Tomasz Kuba Kozłowski – znany popularyzator wielokulturowego dziedzictwa Kresów, laureat nagrody Semper Fidelis. Kozłowski podzieli się swoimi spostrzeżeniami i opowieściami, które można również śledzić na profilu Świat Kresów na Facebooku.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających również po wernisażu, więc jeśli nie możesz być z nami tego dnia, zapraszamy w późniejszym terminie.