X Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” - Łaźnia Moszczenica

X Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”

W Hali Widowiskowo-Sportowej gościli między innymi Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Jerzy Buzek.

Fotografia
Hala Widowiskowo-Sportowa
1990-2000
Zenon Keller
Archiwum: Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój

Od 24 do 26 września 1998 roku trwał jubileuszowy zjazd delegatów „Solidarności”. W Hali Widowiskowo-Sportowej gościli między innymi Lech Wałęsa – pierwszy przewodniczący związku oraz były prezydent, Marian Krzaklewski – przewodniczący, Jerzy Buzek – premier. Zjazd poprzedziła msza św. w kościele NMP Matki Kościoła, którą prowadził arcybiskup Damian Zimoń, a w hali modlitwę odmówił ksiądz prałat Bernard Czernecki.

– Wydaje mi się, że Związek zbytnio zajmuje się polityką. Związek płaci wielką daninę krwi odsyłając najlepszych działaczy do polityki – przekonywał zgromadzonych Lech Wałęsa. – Pierwszy raz w swej historii „Solidarność” ma szansę się odpolitycznić, ale najpierw musi mieć podmiot, na który sceduje zadania polityczne – wtórował Marian Krzaklewski. Ostatecznie związek przyjął m.in. uchwałę zakazującą łączenia najwyższych stanowisk w NSZZ „S” i RS AWS.

– Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” jest wielkim wydarzeniem w historii naszego miasta, kolebki „Solidarności” – podzielił się refleksją Janusz Ogiegło, prezydent Jastrzębia Zdroju. – Jest to historyczne wydarzenie z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że dochodzi do niego w Jastrzębiu, po drugie: Jastrzębie może czuć się w tej chwili docenione.

Źródło: Jastrząb – tygodnik samorządowy, nr 39 (257), 2 października 1998 r.

Prezentowany zbiór to skany negatywów 35mm. Autorem fotografii jest Zenon Keller.

Prawami majątkowymi do zbioru dysponuje Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój.