Carbonalia – trzy dni z muzyką i teatrem - Łaźnia Moszczenica

Carbonalia – trzy dni z muzyką i teatrem

Legendarne widowisko „1989” przy Carbonarium po raz pierwszy w plenerze. Dodatkowo lista piosenek Radia 357 i koncerty gwiazd.

Wrzesień w Jastrzębiu-Zdroju będzie zdominowany przez muzykę, radio oraz teatr. Podczas festiwalu Carbonalia na żywo zobaczymy: listę piosenek Radia 357, koncerty artystów takich jak Ørganek czy O.S.T.R oraz, po raz pierwszy w wydaniu plenerowym, spektakularne widowisko „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Świętujemy od 13 do 15 września przy Łaźni Moszczenica.

–  „1989” to wyjątkowa opowieść. Na scenie przy Carbonarium zagra 60 artystów. Widowisko pokazuje to wszystko, co działo się w czasie przemian wolnościowych w Polsce z nowej perspektywy. Ten legendarny już spektakl swoją plenerową premierę będzie miał właśnie w Jastrzębiu, jednym z miast, w których podpisano porozumienia pomiędzy robotnikami i ówczesną władzą – podkreśla Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.

Musical swoją prapremierę miał pod koniec 2022 roku. Jest kooperacją Teatru Słowackiego w Krakowie i Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. W ciągu niespełna dwóch lat uzyskał wiele nagród i cieszy się niesłabnącą popularnością. Katarzyna Szyngiera odebrała w tym roku Paszport Polityki za reżyserię, a samo widowisko otrzymało m.in. nagrodę Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji na XXIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia Dwa Teatry w Sopocie.  

Widowisko zobaczymy drugiego dnia festiwalu. Pierwszy dzień to audycja Radia 357 na żywo w Carbonarium, drugi będzie dniem teatru, zaś trzeciego, ostatniego dnia usłyszymy kilka koncertów, w tym Ørganka czy O.S.T.R.

Szczegółowy program wkrótce.

 


 
Carbonalia - belka z logotypami partnerów i informacją o dofinansowaniu.
 
Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica realizuje projekt pt. „Pod skrzydłami Jastrzębia” Wzmocnienie procesu transformacji przez działania na rzecz mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i okolicznych gmin OSI.
 
Partnerzy projektu:
  • Stowarzyszenie EBI – Lider projektu
  • Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica
  • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
  • Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroj