INDUSTRIADA po raz trzeci w Jastrzębiu - Łaźnia Moszczenica

INDUSTRIADA po raz trzeci w Jastrzębiu

Największy festiwal promujący dziedzictwo industrialne w naszej części Europy po raz kolejny zawita do Jastrzębia-Zdroju. Jest to możliwe dzięki wygranemu konkursowi na obiekt zaprzyjaźniony Szlaku Zabytków Techniki. Konkurs każdego roku jest organizowany przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Łaźnia Moszczenica organizowała INDUSTRIADĘ już dwukrotnie. W tym roku po raz pierwszy impreza odbędzie się również w Carbonarium.

– Festiwal zaplanowano na 1 czerwca – Dzień Dziecka. Będzie więc podwójna okazja do świętowania, dlatego nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych – zapowiada Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica. – Program imprezy nie może być jeszcze opublikowany – jest to wymóg głównego organizatora, czyli Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zdradzę jedynie, że gwiazdą wieczoru będzie jedna z czołowych polskich wokalistek – dodaje Rafał Jabłoński.

Tegoroczna INDUSTRIADA odbywa się pod hasłem „15 lat razem” – jest to bowiem piętnasta edycja festiwalu. W tym roku „obiektów zaprzyjaźnionych” jest dziesięć. Poza Łaźnią są to: Browar Mokrskich w Katowicach Szopienicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, Marina Gliwice na Kanale Gliwickim, Maszynownia Szybu Chrobry I w Pszowie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Prochownia w Pszowie, Stacja Kultury w Pyskowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach i Wieża wyciągowa w Porębie.