Malowanie na murawie. Jastrzębianki stworzą mural przy stadionie - Łaźnia Moszczenica

Malowanie na murawie. Jastrzębianki stworzą mural przy stadionie

Pod koniec wakacji w tunelu przy wejściu na bieżnię stadionu powstanie nowy mural, a stworzą go wspólnie… jastrzębianie. Do malowania może przyłączyć się każdy. Mural to pomysł młodych artystek – Agaty Plony i Agnieszki Król, które zgłosiły swoją inicjatywę do projektu „Łaźnia Moszczenica – nowe rozdanie”.

– Pomysł na mural powstał z prozaicznej chęci podzielenia się swoją pasją z innymi. Sądzę, że takie wydarzenie otwiera możliwość poznania nowych ludzi oraz pozwala chociaż na chwilę odciąć się od szarej rzeczywistości. Lokalizacja też nie jest przypadkowa, ponieważ stadion jest miejscem gdzie bywają ludzie młodzi – mówi Agata Plona, autorka inicjatywy.

Swój projekt artystki naniosą na ścianę jako kolorowankę. Dzięki wskazówkom każdy, kto będzie chciał się przyłączyć, będzie mógł zostać współautorem muralu.

– Do tak ogromnej ściany – 40 m 2 – potrzeba ogromnej krzepy lub wielu ludzi, dlatego zapraszamy wszystkich do wspólnego działania. Chcemy trochę rozweselić ten jeden „ciemny kąt” i tym samym – wspólnym wysiłkiem – wnieść trochę radości w życie jastrzębian. Dzięki współpracy z Łaźnią Moszczenica i udostępnieniu miejsca przez MOSiR możemy skupić się głównie na malowaniu. Odbiera to moc przekonaniu, że „w Jastrzębiu nic nigdy się nie dzieje” oraz „wszystko trzeba robić na własną rękę, i miasto nie daje żadnej pomocy” – dodaje Agnieszka Król.

Prace nad muralem artystki rozpoczną same – konieczne jest przygotowanie szkicu, który będzie bazą do dalszej pracy. Do kolorowania zapraszają mieszkańców. Aby przyłączyć się do malowania wystarczy przyjść między 28 sierpnia a 1 września pod tunel na stadionie. W tych dniach codziennie od 13.00 do 17.00 będzie można wziąć do ręki pędzel lub wałek i legalnie malować po murze. Wszystkie materiały i narzędzia będą dostępne na miejscu.

Inicjatywy projektu „Łaźnia Moszczenica – nowe rozdanie” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+.