Ponad 1600 osób w ciągu miesiąca - Łaźnia Moszczenica

Ponad 1600 osób w ciągu miesiąca

Carbonarium, wystawę stałą Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica, otwarto 2 września. Tego dnia Carbonarium cieszyło się największą frekwencją. Bezpłatnie wystawę zwiedziło ponad 600 osób. Ludzi z całego kraju przyciągnęła nie tylko ekspozycja, ale także program artystyczny, przede wszystkim spektakularne widowisko multimedialne przygotowane z okazji 60 rocznicy nadania praw miejskich miastu Jastrzębie-Zdrój.

W kolejnym okresie działalności, do końca września, sprzedano 972 bilety. Łącznie więc, w pierwszym miesiącu funkcjonowania wystawy, skorzystało z niej ponad 1600 osób. Byli to goście nie tylko z Jastrzębia-Zdroju, ale też z Gdańska, Opola czy Jeleniej Góry. Dotarli tutaj m.in. delegaci XIII Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej, które odbywało się w Krakowie – goście z Kamerunu, Francji, Szwajcarii czy Konga. Nieco później zjawiła się także rodzina popularnego aktora Franciszka Pieczki, jastrzębscy piłkarze i byli pracownicy kopalni Moszczenica.

– Wystawa spotkała się generalnie z bardzo pozytywnym odbiorem i to nas bardzo cieszy. Oczywiście przed nami ciężka praca. Z jednej strony podejmujemy intensywne działania, aby zachęcić do przyjazdu tutaj kolejne osoby, z drugiej pracujemy już nad rozbudową wystawy i całego kompleksu „Łaźni Moszczenica”. To dopiero początek tej przygody. Mam nadzieję, że te starania przyniosą bardzo pozytywny efekt długofalowy – mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica. 

Ze względu na duży walor edukacyjny wystawy, ważną grupą odbiorców są uczniowie szkół podstawowych i średnich. Dlatego też Instytut przygotował specjalny pakiet merytoryczny ułatwiający przeprowadzenie w Carbonarium lekcji interdyscyplinarnej. Dostępny jest on m.in. na stronie: www.lazniamoszczenica.pl w zakładce „oferta edukacyjna”.