Oferta edukacyjna - Łaźnia Moszczenica

Oferta edukacyjna

Pobierz materiały pomocnicze i odwiedź Carbonarium

Carbonarium jako przestrzeń kulturalno-edukacyjna jest odpowiednim miejscem do uzupełnienia wiedzy z kilku dziedzin nauki – przede wszystkim chemii, fizyki i biologii, a także historii współczesnej. Pomogą w tym przygotowane przez nas materiały. Oddajemy w Państwa ręce opis wystawy z najważniejszymi jej elementami, scenariusze filmów, a także konspekt lekcji interdyscyplinarnej (do pobrania poniżej). Do dyspozycji zwiedzających są także bezpłatne audioprzewodniki pomocne w zwiedzaniu i uzupełnieniu wiedzy. Urządzenia te dostępne są w ograniczonej liczbie.  

W Carbonarium wydobywamy wiedzę i emocje

Carbonarium stworzono w budynku byłej łaźni górniczej kopalni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, którą zamknięto w 2000 roku. Po 23 latach opustoszały budynek ponownie ożył. Właśnie tutaj powstała nowoczesna, multimedialna ekspozycja uzupełniona o tradycyjne formy wystawiennicze, która opowiada nie tylko o surowcu energetycznym, ale przede wszystkim o węglu jako pierwiastku niezbędnym do życia.

Od najwyższego drzewa po najmniejszą bakterię

Obrazem, ruchem i dźwiękiem opowiadamy o powstaniu węgla w kosmosie, jego obecności w organizmach żywych i obiegu w przyrodzie. Mówimy ponadto o metodach jego wydobycia, przetwarzania i wykorzystania od najdawniejszych czasów do współczesności. Carbonarium to także historia budowy kopalń w Polsce i na świecie. Prezentujemy maszyny górnicze najczęściej wykorzystywane w górnictwie, a także przypominamy tragiczne wydarzenia związane z wypadkami i katastrofami górniczymi. Odwiedzając to miejsce mogą Państwo „zjechać w dół kopalni” za pomocą wirtualnej rzeczywistości i „towarzyszyć górnikom w ich pracy”.

Materiały pomocnicze

Główne elementy ekspozycji
Format pliku: pdf

Opis filmów
Format pliku: pdf

Konspekt lekcji interdyscyplinarnej
Format pliku: pdf

Dodatkowe informacje

tel. +48 32 72 51 063
e-mail: bilety@laznia.jastrzebie.pl