Spotkanie z medalistą World Press Photo - Łaźnia Moszczenica

Spotkanie z medalistą World Press Photo

Jak dokumentuje się historię? Jak wygląda praca fotoreportera? Dlaczego zdjęcia są tak ważne? Serdecznie zapraszamy do Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźni Moszczenica (Carbonarium) na spotkanie ze Stanisławem Jakubowskim. To doświadczony fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej, który 5 grudnia podzieli się z nami fascynującymi historiami związanymi z dokumentowaniem ważnych wydarzeń społecznych. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18.00.

Będziemy mieli okazję dowiedzieć się, jak Jakubowski pokonywał trudności związane z wykonywaniem fotografii w różnych warunkach, od złego oświetlenia po cenzurę w okresie PRL-u. Porozmawiamy o fotografiach dokumentujących różne aspekty życia społecznego, od wydarzeń sportowych po pochody pierwszomajowe. Spróbujemy zrozumieć jak to jest bywać w miejscach, które pozostają niedostępne dla innych. Patrząc z perspektywy czasu, na zdjęciach z minionych dekad ujrzymy rangę fotoreportażu – sztuki, która stała się oknem na świat masowego odbiorcy.

Stanisław Jakubowski, pracując dla Centralnej Agencji Fotograficznej, zdobył złoty medal w konkursie World Press Photo w 1970 roku za swoje niezwykłe zdjęcia z akcji ratowania górników po zawale w kopalni „Generał Zawadzki” w Dąbrowie Górniczej. Jego umiejętność obserwacji, dociekliwość i mistrzostwo warsztatowe przyniosły mu tytuły Fotoreportera Roku w 1973 i Fotoreportera Roku CAF w 1974 roku.

Spotkanie ze Stanisławem Jakubowskim odbędzie się w ramach projektu „Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju”, którego celem jest digitalizacja ponad tysiąca obiektów, takich jak fotografie, gazety i obiekty muzealne, aby udostępnić je szerokiej publiczności. Spotkanie poprowadzi Arkadiusz Ławrywianiec – prezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. 5 grudnia godz. 18.00. Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

„Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.