Modelarski jastrzębski Wrzesień 1939 – prezentacja gry + prelekcja historyczna - Łaźnia Moszczenica

Modelarski jastrzębski Wrzesień 1939 – prezentacja gry + prelekcja historyczna

Składana w pocie czoła gra bitewna wraz z jej mikroskopijnych rozmiarów elementami, eksponaty historyczne i rekonstrukcyjne oraz prelekcja o wydarzeniach na Bożej Górze – właśnie to dla Was przygotowaliśmy na zakończenie projektu „Modelarski jastrzębski Wrzesień 1939”. 29 października o 12:00 w Carbonarium zapraszamy głównie pasjonatów modelarstwa, historii i lokalnych patriotów.

Tego dnia zapoznacie się z wyposażeniem, uzbrojeniem i umundurowaniem zarówno polskiej Kawalerii II Rzeczypospolitej, jak i niemieckiego Wehrmachtu w roku 1939. Podczas prelekcji poznacie historię obrony Bożej Góry przez 3 Szwadron Trzeciego Pułku Ułanów Śląskich w trakcie wojny obronnej w 1939 roku. To historia, która jest nie tylko ważna, ale także często mało znana.

W ramach wydarzenia uczestnicy warsztatów zaprezentują historyczną grę bitewną Wrzesień 1939, którą tworzyła młodzież w Nastawni Jastrzębie-Zdrój. To interaktywna forma nauki historii, pozwalająca na wcielenie się w rolę uczestników tamtych wydarzeń.

Wydarzenie jest bezpłatne.

Organizatorzy: Nastawnia Jastrzębie-Zdrój, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Jastrzębski Wrzesień 1939 we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej Piechota Heer oraz Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Łaźnia Moszczenica – nowe rozdanie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+.