Carbosfera na Śląskim Festiwalu Nauki
Co węgiel ma wspólnego z muzyką? Dlaczego płyty winylowe są czarne? W jaki sposób każdy może towarzyszyć górnikom pod ziemią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w Carbosferze, czyli stoisku, które Carbonarium zaprezentuje na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach już w najbliższy weekend. To przestrzeń, w której głównym bohaterem będzie węgiel: pierwiastek, paliwo kopalne, narzędzie artystyczne czy biżuteria.
Nie zabraknie wyjątkowych eksperymentów i doświadczeń prezentowanych przez jastrzębskich uczniów z Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Dr inż. Bogusław Ziębowicz wyjaśni z kolei, dlaczego płyty winylowe są czarne? Z czego zrobiona jest igła gramofonu? I co wspólnego z tym wszystkim ma węgiel? Najmłodsi wezmą udział w warsztatach własnoręcznej budowy gramofonu i odtwarzania dźwięku.
– Przekonaliśmy organizatorów, że to co mamy do zaprezentowania jest wartościowe i wpisuje się w idee festiwalu. Nasze pomysły zaakceptowano, dlatego już w najbliższy weekend widzimy się w Katowicach. Mamy bardzo bogaty program i nie zawahamy się go użyć – żartuje Aneta Czarnocka-Kanik, koordynator działań z ramienia „Łaźni Moszczenica”.
Śląski Festiwal Nauki od 7 lat gromadzi tysiące entuzjastów nauki, badaczy i ludzi ciekawych wiedzy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”.
W tym roku na festiwalu pojawią się między innymi Dawid Myśliwiec (doktor nauk chemicznych, twórca internetowy, założyciel kanałów „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”), Tomasz Rożek (doktor nauk chemicznych, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki, doradca Europejskiej Agencji Kosmicznej, założyciel fundacji i kanału „Nauka. To lubię”), reżyser Krzysztof Zanussi czy Niamh Shaw (specjalistka od komunikacji STEM, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce).
Carbosferę na Śląskim Festiwalu Nauki znajdziecie w sali wielofunkcyjnej – w strefie nauk ścisłych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Festiwal trwa 3 dni: od 9 do 11 grudnia. Uczestnictwo jest bezpłatne – wymagana rejestracja na stronie organizatora.