Łaźnia Moszczenica aplikuje do Szlaku Zabytków Techniki – co to oznacza?
Łaźnia Moszczenica właśnie aplikowała do Szlaku Zabytków Techniki. Jest to ważny krok, który niesie wiele korzyści zarówno dla samego obiektu, jak i dla zwiedzających Carbonarium – pierwszej stałej wystawy w Łaźni Moszczenica, która w fascynujący sposób przekazuje wiedzę o węglu i przybliża górniczą historię regionu.
Czym jest Szlak Zabytków Techniki?
Szlak Zabytków Techniki to unikalna trasa turystyczno-kulturowa, która łączy ponad 40 obiektów związanych z przemysłowym dziedzictwem Śląska. Szlak obejmuje kopalnie, zakłady hutnicze, elektrownie, stacje kolejowe, zakłady włókiennicze, a także kolonie robotnicze. To miejsca autentyczne, mocno zakorzenione w historii śląskiego przemysłu. Dzisiaj stanowią atrakcje turystyczne, przyciągające zwiedzających z całej Polski i zagranicy.
Obecność na Szlaku wymaga spełnienia szeregu wymagań dotyczących autentyczności, infrastruktury i gotowości do obsługi turystów. Obiekty muszą także zdobyć co najmniej dwukrotnie tytuł „Obiektu Zaprzyjaźnionego Szlaku Zabytków Techniki” i zorganizować dwukrotnie INDUSTRIADĘ. Łaźnia Moszczenica ten wymóg już spełniła, organizując INDUSTRIADĘ trzykrotnie w latach 2021 – 2023. Jest też na ten moment jedynym przykładem tego rodzaju transformacji obiektu poprzemysłowego w Jastrzębiu-Zdroju.
Dlaczego obecność na Szlaku Zabytków Techniki jest korzystna dla Łaźni Moszczenica?
Obiekt wpisany na Szlak Zabytków Techniki zyskuje większą rozpoznawalność, możliwości promocji oraz dostęp do szerokiej grupy zwiedzających, którzy przyjeżdżają na Śląsk, aby odkrywać industrialne dziedzictwo regionu.
Przynależność do Szlaku to też korzyści dla zwiedzających. To swego rodzaju gwarancja jakości. Obiekty na Szlaku muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące infrastruktury, co pozytywnie wpływa na komfort i jakość zwiedzania. Obecność na Szlaku pozwala też na zacieśnienie współpracy z innymi obiektami, co prowadzi do powstawania nowych projektów, wspólnych wystaw i inicjatyw, z których mogą skorzystać zwiedzający. To też kolejne możliwości pozyskiwania środków na działalność. Carbonarium, jako serce Łaźni, może liczyć na większe zainteresowanie i bogatszą ofertę.
Proces aplikacji do Szlaku Zabytków Techniki wymaga złożenia wniosku wraz z formularzem aplikacyjnym. Obiekty muszą spełniać kryteria, takie jak: dobry stan techniczny, dostępność dla turystów, uporządkowana sytuacja prawna, walory kulturowe oraz przystosowanie do ruchu turystycznego. Oceniany jest również udział w wydarzeniach związanych z INDUSTRIADĄ i autentyczność związana z dziedzictwem przemysłowym.
Operator Szlaku (czyli Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) przeprowadza audyt terenowy, a ostateczną decyzję podejmuje Zarząd Województwa Śląskiego. Decyzję o tym, jakie obiekty zostaną włączone do Szlaku, podejmuje on nie rzadziej niż co trzy lata. Oznacza to, że decyzję o tym, czy Łaźnia Moszczenica stanie się częścią Szlaku poznamy nie wcześniej niż w czerwcu 2025.