Nie oceniać, nie przeszkadzać, pozwolić działać. 15 tysięcy na kulturalną współpracę z młodzieżą!
Nasz wniosek zakwalifikował się do programu Bardzo Młoda Kultura 2025. Dzięki temu uczennice, Amelia Reichman i Zofia Adamczyk, w partnerstwie z Łaźnią Moszczenica, będą mogły nie tylko zrealizować własną inicjatywę, ale też wziąć udział w serii szkoleń i warsztatów. Te wzmocnią ich umiejętności dialogu, uczulą na wyzwania w obszarze psychologii, a przede wszystkim pozwolą im, postawić skuteczną diagnozę lokalną.
Główną ideą projektu jest partnerstwo młodzież – instytucja. Partnerstwo, które opiera się na wzajemnym uzupełnianiu kompetencji i zasobów, dlatego w całym procesie uczennicom będzie towarzyszyła pracownica Łaźni – Alicja Widawska. Chodzi bowiem i o to, by oddać młodzieży sprawczość i inicjatywę, jak i o to, by wzmocnić kompetencje osób dorosłych współpracujących z młodzieżą.
– Jesteśmy otwarci na pomysły i inspiracje młodych ludzi, więc chcemy budować relacje w oparciu o zaufanie, szacunek i dialog. Będziemy się uzupełniać: młodzi wnoszą świeże spojrzenie, autentyczność i kreatywność. To bardzo aktywne dziewczyny, dobrze rozumieją potrzeby i zainteresowania swoich rówieśników. My dajemy im zaplecze organizacyjne, finansowe i lokalowe oraz nasze doświadczenie. Chodzi o to, by nie oceniać, nie przeszkadzać, a pozwolić działać – mówi Alicja Widawska, koordynatorka projektu.
Celem Bardzo Młodej Kultury jest umożliwienie młodzieży twórczego i krytycznego uczestnictwa w kulturze na partnerskich zasadach ale też kształtowania u niej postaw oraz umiejętności współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności.
Bardzo Młoda Kultura to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego głównym celem jest rozwój podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze. W województwie śląskim operatorem regionalnym jest Instytut im. Wojciecha Korfantego.