Kraina Górnej Odry
Kraina Górnej Odry obejmuje południowo-zachodnią część województwa śląskiego tuż przy granicy z Republiką Czeską i województwem opolskim. W skład Krainy Górnej Odry wchodzą powiaty: raciborski, rybnicki, wodzisławski, a także miasta na prawach powiatu: Żory, Rybnik i Jastrzębie-Zdrój. Prawie jedną trzecią powierzchni Krainy Górnej Odry stanowią lasy, stąd nazywa się ją czasem „płucami Śląska”. Inne malownicze tereny to parki krajobrazowe, rezerwaty, meandry rzek, ale też tereny ukształtowane ludzką ręką, jak chociażby jastrzębski Park Zdrojowy. W miejscu tym można obejrzeć ciekawe zabytki związane z architekturą sakralną: sanktuaria, kapliczki czy kościoły w Jastrzębiu-Zdroju, Rudach, Pszowie czy Turzy Śląskiej.
Kraina Górnej Odry słynie z przygotowywania wielu cyklicznych imprez oraz atrakcji kulturalnych takich jak Procesja Ogniowa w Żorach czy msza na wodzie na Zalewie Rybnickim w ostatnią niedzielę czerwca. Część z organizowanych wydarzeń ma tradycję zaledwie kilkuletnią, jednak i te cieszą się ogromną popularnością: Festiwal Filmów Niezależnych ReFeNe w Rybniku, RYJEK oraz festiwale muzyczne (Festiwal Jazztrzębie, Pokłady Rocka, Silesian Jazz Meeting). Zainteresowaniem cieszą się też imprezy sportowe: biegi, rajdy kolarskie, regaty żeglarskie, spływy kajakowe i unikalny spływ „byle czym” – od Raciborza do Kędzierzyna – czyli „Pływadła”. Kraina Górnej Odry jest idealnym miejscem na wypoczynek i rekreację w ramach których można wybrać się także na krótsze oraz dłuższe wycieczki rowerowe.
Koniecznie trzeba wspomnieć o jeszcze jednym z festiwali – Festiwalu Górnej Odry. W 2023 roku odbyła się jego III edycja. Zorganizowany był w Raciborzu, Żorach, Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Tworkowie, Chałupkach, Godowie, Gamowie, Rudach i w Rydułtowach, gdzie czekało na gości niemal 100 atrakcji na świeżym powietrzu. Oprócz stałych wydarzeń takich jak Pływadła, Żorskie Wianki czy rajdy i spływy kajakowe przygotowano trzy finałowe sceny Festiwalu, w Żorach, Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku.