Otwarcie Carbonarium
Na ten moment czekali wszyscy. Carbonarium jest już otwarte. Pierwszą wystawę stałą Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźni Moszczenica od 2 września odwiedzają turyści. To właśnie tego dnia miało miejsce uroczyste i huczne otwarcie, a zwiedzanie było darmowe. Ze względu na datę, ale i nawiązując do drugiej części inwestycji (gdzie będzie funkcjonowało Centrum Porozumienia Jastrzębskiego) na czwartym piętrze pojawiła się czasowa wystawa o Porozumieniu Jastrzębskim właśnie.
Finałem otwarcia Carbonarium było multimedialne widowisko „Zrozumieć Jastrzębie”, czyli opowieść o wyjątkowym mieście świętującym jubileusz 60-lecia. Na dwóch scenach wystąpiły dziesiątki artystów: tancerzy, muzyków i aktorów, a wszystko po to, by opowiedzieć wyjątkową historię wyjątkowego miasta.
– Największe zainteresowanie zwiedzających było rzecz jasna pierwszego dnia, na co wpływ miał też program: warsztaty, animacje a szczególnie multimedialne widowisko „Zrozumieć Jastrzębie”. Tego dnia turyści mogli zwiedzić Carbonarium bezpłatnie. Także w kolejnych dniach zainteresowanie jest spore – relacjonuje Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.
Na dwóch scenach pojawili się m.in. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Aleksandra Knury, Magda Steczkowska, Grubson, finaliści The Voice of Poland, Michał Gasz z ekipy Piotra Rubika, Daniel Cebula z Teatru Rozrywki w Chorzowie, a także jastrzębianin Daniel Grabka i jastrzębianki: Noemi Lemańska i Joanna Kotowicz (Smajdor). Był też zespół perkusistów Wataha Drums, orkiestra górnicza, zespół ludowy, tancerze i aktorzy. Do tego multimedia prezentowane na trzech dużych ekranach scenicznych. Podczas widowiska wykorzystano fragmenty utworów audiowizualnych z katalogu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ale też materiały ilustrujące najnowszą historię Jastrzębia-Zdroju.