Medale, przypinki
Tradycja górnicza jest bogata w wiele symboli, które nawiązują do historii tego wymagającego zawodu. Jednymi z elementów fascynującej, górniczej kultury są m.in. odznaczenia. Są szczególnym wyrazem szacunku i podziwu dla trudnej pracy górnika. Istnieje wiele rodzajów odznaczeń górniczych – a każde z nich jest niezwykle cenne.
Medale przyznawane są najbardziej doświadczonym i zasłużonym górnikom. Są one świadectwem niezłomnego charakteru, zaangażowania i godnego podziwu poszanowania pracy, a dla samego wyróżnionego – powodem do dumy i symbolem honoru.
Jednym z najbardziej zaszczytnych wyróżnień jest odznaka honorowa „Zasłużony dla Górnictwa RP”. To uznanie za długoletnią i aktywną pracę zawodową, a także liczne zasługi na rzecz rozwoju górnictwa. Poprzez odznaki doceniane są nie tylko zasługi, ale także długi staż pracy. Od 1954 roku przyznawane były odznaki jubileuszowe za długoletnią pracę w górnictwie: brązowa za 25 lat nienagannej i nieprzerwanej pracy w górnictwie, srebrna za 35 lat pracy i złota dla osób z 50-letnim górniczym stażem. Wieloletnia praktyka ich nadawania sprawiła, że obecnie istnieje wiele odmian wykonania każdego ze stopni. Niektóre zakłady przyznają swoim pracownikom odznaczenia za 30, 40 i 45 lat pracy.
Medale i przypinki pochodzą z zasobów Miejskiego Ośrodka Kultury Galerii Historii Miasta.
„Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.