Wyposażenie mieszkań w okresie PRL
Mieszkania w okresie PRL-u były nieduże, skromnie wyposażone i niemal identyczne! Dlaczego nierzadkimi były sytuacje, gdy ktoś mylił mieszkania i zasypiał w nieswoim łóżku…
W sklepach brakowało towaru. Ludzie, którzy urządzali swoje mieszkanie nie mieli dużego wyboru – musieli korzystać z tego, co było i jeszcze zmieścić to wszystko na niewielkiej przestrzeni. Pokój gościnny z reguły był wyposażony w meblościankę na wysoki połysk, w której przechowywano kryształy „na pokaz”. Obowiązkowymi meblami były również rozkładane łóżka, półkotapczany i wersalki, które w dzień pełniły funkcję kanapy, a w nocy – łóżka. Przed nimi stawiano ławę, a pod nią – wzorzysty dywan. Wisienką na torcie był ozdobny, okrągły żyrandol.
Typowym wyposażeniem z tamtego okresu była meblościanka. Wytwarzano ją z płyty pilśniowej, pokrytej okleiną drewnopodobną. Można było trzymać w niej pościel, ubrania czy inne przedmioty codziennego użytku.
W tamtych czasach bloki były budowane z jak najmniejszą liczbą okien. Dlatego nierzadko kuchnia czy łazienka nie miała w ogóle dostępu do światła dziennego.
Przedmioty codziennego użytku z okresu PRL pochodzą z zasobów Miejskiego Ośrodka Kultury Galerii Historii Miasta.
„Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.