Aparat tlenowy ucieczkowy - Łaźnia Moszczenica

Aparat tlenowy ucieczkowy

Aparat tlenowy izolujący ucieczkowy używany jest górnictwie i służy do ochrony dróg oddechowych załogi kopalni podczas wycofywania się ze strefy zagrożenia gazowego. Jest używany tam, gdzie stężenie toksycznych gazów przewyższa zdolności pochłaniaczy lub stężenie tlenu jest zbyt niskie. Aparaty ucieczkowe różnych typów posiadają butlę tlenową lub substancje, które reagując wytwarzają tlen.

Aparat pobierany jest przed zjazdem na dół przez każdego górnika dołowego pracującego w przestrzeni zamkniętej i jest noszony przez niego w osobistej torbie. Każdy pożar w kopalni powoduje natychmiastowe zadymienie wyrobisk, co niemal do zera ogranicza górnikowi możliwość oddychania. Skuteczne ewakuowanie ze strefy pożaru jest możliwe jedynie przy użyciu sprawnego aparatu ucieczkowego. Zazwyczaj okres działania aparatu wynosi ok. godziny.

Przedstawiony na zdjęciach górniczy aparat ucieczkowy z Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych w Tarnowskich Górach pochodzi z 1965 roku i znajduje się w zasobach Miejskiego Ośrodka Kultury Galerii Historii Miasta.

Przedmioty górnicze
Jastrzębie-Zdrój
1963-1989
nieznany
Archiwum: Galerii Historii Miasta

„Społeczny pamiętnik Jastrzębia-Zdroju” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

społeczny pamiętnik jastrzebia zdroju logo ministerstwo kultury