Za nami 5 kulturalnych inicjatyw jastrzębian
Najpierw były badania, wywiady i diagnoza kulturalnej sytuacji Jastrzębia-Zdroju i kulturalnych potrzeb jej mieszkańców. Potem nadszedł czas na ich pomysły. W naborze zgłosiło się kilkanaście osób a komisja wybrała pięć inicjatyw, które zostały już zrealizowane.
– Istotą projektu było wsparcie mieszkańców w realizacji oddolnych inicjatyw. Ich zaangażowanie okazało się ogromne, przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Dopisali także odbiorcy tych pomysłów. Frekwencja była wysoka, co potwierdza tezę, że w Jastrzębiu-Zdroju nie brakuje osób bardzo kreatywnych i aktywnych. Wystarczy stworzyć im warunki do działania – mówi Rafał Jabłoński, dyrektor Instytutu.
Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury udało się w przeciągu dwóch i pół miesiąca zrealizować:
- Malowanie na murawie (Agata Plona i Agnieszka Król)
Artystki zaprosiły mieszkańców do wspólnego malowania muralu przy Stadionie Miejskim. Steampunkowy obraz w formie kolorowanki powstał w przejściu na murawę obiektu. W prace zaangażowała się jastrzębska młodzież.
- Świat z kajaka (Marcin Szymaniec)
Świat widziany z perspektywy kajaka jest piękny – taka idea przyświecała inicjatorom. Przybliżyli oni uczestnikom świat podróży, szant, żeglarstwa, kajakarstwa. W pięknym otoczeniu przystani kajakowej uczestnicy zobaczyli wystawę, wysłuchali koncertu a przed wszystkim wspólnie pływali.
- Modelarski Jastrzębski Wrzesień 1939 – tworzymy grę bitewną (Włodzimierz Kozieł)
Gra bitewna zaraziła młodzież pasją do modelarstwa, historii i gier. Najpierw cierpliwie tworzyli dioramę, figurki i wszystkie inne niezbędne elementy, by później przy okazji wspólnej gry dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak wyglądała historia obrony Bożej Góry na ziemi jastrzębskiej.
- Jastrzębie Gra (Anna Łachut i Daniel Gosz)
Kilkudziesięciu muzyków, kilka gatunków, trzy koncerty – jastrzębska młodzież własnymi siłami zorganizowała muzyczne spotkania, które na zakończenie wakacji przyciągnęły tłumy.
- Hołda sztuki – warsztaty teatralne zakończone pokazem artystycznym (Marcin Cholajda)
Teatralna inicjatywa, skupiona wokół tematu śląskich obrzędów i tradycji, która obejmowała zarówno warsztaty teatralne, jak i spektakl.
Wszystkie przedsięwzięcia realizowane były w ramach projektu „Łaźnia Moszczenica – nowe rozdanie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+.